fbpx

Na której ręce nosić zegarek? Na lewej, czy na prawej?

Mańkut, lewus, sulan – takimi określeniami opisuje się osoby, które są leworęczne. Tak naprawdę, temat noszenia zegarka jest tematem otwartym. To, czy będziemy nosić zegarek na lewej, czy prawej ręce jest głównie uzależnione od nas samych, od naszej wygody i stylu. Niemniej, według statystyk osoby leworęczne to aż 10 procent społeczeństwa na świecie i to właśnie głównie oni noszą zegarki na prawej ręce. Nie ulega wątpliwości, że większość czasomierzy jest przystosowane pod osoby praworęczne, noszące zegarek na lewej ręce. W przypadku zegarków analogowych ułatwia to dostęp do korony czasomierza. Swobodnie mając sikor na nadgarstku możemy manipulować ustawieniem godziny, daty etc. na naszym cyferblacie. Sprawa jednak się zmienia w sytuacji zegarków sportowych, tudzież cyfrowych, które zarówno na lewej jak i prawej stronie koperty mają przyciski.

Historia noszenia zegarka

Początkowo zegarki na rękę były noszone głównie przez kobiety, włączone do bransoletki i uważane za bardziej modne niż funkcjonalne. W lipcu 1916 r. New York Times opublikował artykuł, w którym wspomina nadejście zegarka na rękę jako niezbędnego akcesorium dla żołnierza. Zegarki męskie były noszone głównie w celach praktycznych. Z uwagi na to, iż większość społeczeństwa była praworęczna, to zegarki były noszone na lewej kończynie. Miało to również zastosowanie głównie w czasach wojennych, gdy ręka wiodąca – w tym przypadku prawa była zajęta trzymaniem jakiegoś przedmiotu, między innymi broni. Mimo że większość dzisiejszych zegarków jest zasilana bateriami lub energią słoneczną, dostęp do korony lub trzonu jest nadal niezbędny, aby dostosować czas.

Tradycje, a noszenie zegarka na lewej ręce

Bezapelacyjnie zegarek w dzisiejszych czasach jest elementem biżuterii zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Obrączkę jak doskonale wiesz nosi się na prawej dłoni. Założenie na nadgarstek kolejnego elementu dekoracji na tę samą rękę wywoła dysproporcje, dlatego zakładamy zegarek na lewą rękę. Całe szczęście, że nie jestem leworęczny i nie mam tego problemu!

Podsumowując, to czy będziesz nosił zegarek na lewej, czy prawej ręce większej różnicy nie sprawia. Warto jednak zwrócić aspekty funkcjonalności naszego czasomierza, które podkreśliłem powyżej. Ponadto odpowiedz sobie na pytanie, czy dobrze to wygląda na Twojej ręce pod kątem innych elementów biżuterii. Jeżeli jesteś leworęczny, to też dostosuj to pod własne upodobania i funkcjonalność.

Dzięki za uwagę. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny – proszę, podziel się nim z innymi, udostępnij, prześlij znajomemu.

Zapraszam Cię również na swój instagram @zegarek_na_czas z którego dowiesz się o nowych postach, ale również krótkich newsach.

Wpis o nas i o zegarkach

Źródło: https://tiny.pl/7x7mr

https://tiny.pl/7x7mw

Inne Artykuły, które mogą Cie zainteresować:

Wydłuż żywotność swojego zegarka

Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie masz wpływu na żywotność swojego zegarka, to byłeś w błędzie. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Otóż zegarek jest przedmiotem, który przy odpowiednim użytkowaniu znacznie wydłuży swoją prace.

Przeczytaj więcej »