fbpx
wodoszczelność zegarków

Wodoszczelność zegarków

Wodoszczelność zegarka to podstawowa funkcja sikorów. Jedne mają gorszą klasę, drugie lepszą. Jakby mogło się wydawać – nie zawsze cena jest wyznacznikiem wodoszczelności naszego zegarka. Aby zobrazować Ci to jeszcze lepiej podam Ci 2 przykłady. 

Szwajcarski zegarek, wysokiej jakości bransoleta ceramiczna, chronograf. Cena wahająca się od 600 do nawet 850 zł, brzmi smakowicie nieprawdaż? Nic bardziej mylnego. Wodoszczelność na poziomie 3BAR. Mowa oczywiście o zegarku męski Bisset BSFE11. Zegarek pod względem designu wypada na prawdę świetnie. 

czy cena mówi o wysokiej
wodoszczelności zegarków?

NPrzejdźmy do drugiego przykładu. Marka mało znana, cena w granicy 100 zł. Brak dodatkowych funkcji typu stoper, datownik. Zwykły, silikonowy pasek. Mam na myśli zegarek damski marki Xonix WV-008. Wodoszczelność w tym zegarku jest na poziomie 10BAR. Kolosalna różnica, dlatego sprawdzajcie oznaczenia wodoszczelności kupując dany sikor. Mimo, iż nie będziecie pływać ze swoim czasomierzem tygodniowo stu basenów, to uwierzcie mi – lepiej mieć, niż nie mieć.

Na swoim czasomierzu, z reguły wygrawerowane na tylnej części zegarka znajdziesz klasę wodoszczelności. Wiele modeli stosuje również zapis szczelności na tarczy zegarka. Spotkasz się z trzema zapisami tj. WR, BAR, ATM. Jest to praktycznie to samo, tylko nieco różni się zapis. Wyjaśniam Ci to poniżej.

jak To jest z tą wodoszczelnością zegarków?

wr30

WR30=3BAR=30ATM=30M – Najnizsza ochrona, chroni przez przypadkowym kontaktem z wodą typu mycie rąk. 

wr50

WR50=5BAR=50ATM=50M  – Uprawnia Cię do kąpieli z zegarkiem na nadgarstku, lecz cały czas nie możesz pływać z takim czasomierzem.

wr100

WR100=10BAR=100ATM=100M – Zaczynamy rozmawiać o porządnej wodoszczelności zegarków. Możesz być spokojny o zegarki z tą ochroną przed wodą, możesz w nim swobodnie pływać. Od tej klasy wodoszczelności rozpoczyna się temat zegarka typu Diver, ale o tym kiedy indziej. 

wr200

WR200=20BAR=200ATM=200M – Wysoka klasa wodoszczelności zegarka, możesz swobodnie nurkować z zegarkiem na ręce, nie przejmując się, że się zaleje. 

wr300

WR300=30BAR=300ATM=300M – Najwyższa klasa wśród użyteczności, prestiż, szampan się leje. Wyższej klasy już nie znajdziesz(Chyba, że myślisz o Rolexie SEA-DWELLER DEEPSEA CHALLENGE, który zszedł na głębokość 11 500 metrów). Szczelność stworzona głównie z myślą o nurkach i odkrywcach przestworzy podwodnej. Zaprojektowane do nurkowania na mieszankach gazowych (środowiska wzbogaconych helem). 

Podsumowując o wodoszczelności zegarków

Jak podałem wyżej większość posiadają jakąś wodoszczelność, lecz nie tak jak może rozumieć to osoba bez wiedzy na temat zegarków, dlatego zawsze dowiedz się jaką klasę wodoszczelności ma Twój zegarek, zanim postanowisz przepłynąć w nim Bałtyk.

Również zwróć uwagę przy zakupie zegarka, gdy na aukcji będzie napisane WODOSZCZELNY. Nie znaczy bowiem, że będziesz mógł w nim wejść do swojej dużej wanny wypełnioną wrzątkiem. 

Dzięki za uwagę. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny – proszę, podziel nim z innymi, udostępnij, prześlij znajomemu.

Krótko o nas. 

Zapraszam Cię również na swój instagram @zegarek_na_czas z którego dowiesz się o nowych postach, ale również krótkich newsach.

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIE ZACIEKAWIĆ

Wydłuż żywotność swojego zegarka

Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie masz wpływu na żywotność swojego zegarka, to byłeś w błędzie. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Otóż zegarek jest przedmiotem, który przy odpowiednim użytkowaniu znacznie wydłuży swoją prace.

Przeczytaj więcej »