fbpx

Jak wydłużyć żywotność zegarka?

Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie masz wpływu na żywotność swojego zegarka, to byłeś w błędzie. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Otóż zegarek jest przedmiotem, który przy odpowiednim użytkowaniu znacznie wydłuży swoją prace. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy korzystaniu z odmierzacza czasu.

Jak się ma wodoszczelność do żywotności zegarka?

Na początek tego rozdziału zaproszę Cię na mój krótki artykuł na temat wodoszczelności zegarka. Dostępny jest on pod tym linkiem. Pozwoli Ci to na zrozumienie dalszej części materiału.

Ok, zakładamy, że jesteś już wyedukowany w temacie odporności zegarków na wodę. A zatem do meritum. Jak już dobrze wiesz, wodoszczelność na poziomie 5BAR upoważnia Cię do swobodnej kąpieli z czasomierzem na nadgarstku. Czy powinieneś więc za każdym razem kąpać się w zegarku na ręce? Otóż nie. Odmierzacze czasu nie za bardzo lubią zmianę temperatur. Do tego samego worka możemy wrzucić również noszenie sikora podczas korzystania z sauny. Czynniki temperatur, czy też ciśnień wody mogą negatywnie wpłynąć na mechanizm danego modelu. Dotyczy to zarówno klasy wodoszczelności 5BAR, jak i 20BAR, czyli słynnych Diver’ów . Żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie oznacza to, że te wodoszczelności są dla picu. Niemniej, jeśli nie musisz kąpać się z zegarkiem na ręce, to po co narażać go na nieprzyjemne czynniki? Takie korzystanie przedłoży się żywotność zegarka patrząc daleko w przód.

Serwisowanie zegarka

Aż nasuwa się na język po raz kolejny powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Serwisowanie zegarka jest według mnie kluczowym elementem w wydłużeniu żywotności czasomierza. Prosty przykład. Widzimy, że w naszym sikorze bateria już jest do wymiany. Wielu Januszy zegarmistrzostwa pomyślało sobie „A co będę wydawał 20 zł za odkręcenie kilku śrubek, sam to zrobię!”. Otóż nie. Niepoprawne dokręcenie śrub na tylnej części zegarka potrafi negatywnie wpłynąć na uszczelki w czasomierzu. Skutkiem tego może być np. przy kontakcie z wodą zalanie mechanizmu, mimo, iż wodoszczelność może być na poziomie 10BAR. Niech zrobi to za Ciebie specjalista w danej dziedzinie.

Kolejnym przykładem na skorzystanie z serwisu jest kontrola po mocniejszym upadku/uderzeniu zegarka. Każde większe uderzenie potrafi źle wpłynąć na mechanizm, co może przełożyć się na późniejsze awarie. Jest to dokładnie taka sama sytuacja jak z samochodem. Miałeś kolizje, oddajesz do warsztatu, aby sprawdzili czy nic poważnego się nie stało, czy jest jakaś usterka, którą warto od razu usunąć.

Codzienne użytkowanie zegarka

Ostatnim elementem, który chcę poruszyć w dzisiejszym artykule jest codzienne użytkowanie zegarka. Kilka wpisów wcześniej umieściłem artykuł „Na której ręce nosić zegarek?” . W skrócie, tak jak są to własne upodobania, tak inaczej sprawa się ma przy żywotności czasomierza. Otóż jeśli jesteś osobą aktywną, trochę niezdarną to nie powinieneś nosić zegarka na ręce wiodącej. Uchronisz go od niepotrzebnych uderzeń i czynników, które mogą źle wpłynąć na kondycję sikora. Drugą sprawą jest dostosowanie zegarka do siebie. Mam tutaj na myśli to, że jeśli jesteś osobą, której często przydarza się uderzenie zegarkiem na przykład o ścianę, to nietrafnym wyborem będzie czasomierz z ceramiczną bransoletą, czy szafirowym szkiełkiem. Osobiście proponuję w takiej sytuacji korzystanie z Casio G-Shock. Masz znacznie mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia zegarka.

Podsumowując, to głównie od Ciebie zależy ile wytrzyma Twój sikor. Jeżeli wydałeś już ładną sumkę na zegarek, to zadbaj o niego. Posłuży Ci dłużej i będziesz w pełni usatysfakcjowany z wyboru. Jeśli dostałeś zegarek na prezent, to też o niego dbaj! Osobie, od której otrzymałeś sikor będzie na pewno z tego powodu miło. 

Dzięki za uwagę. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny – proszę, podziel się nim z innymi, udostępnij, prześlij znajomemu.

Zapraszam Cię również na swój instagram @zegarek_na_czas z którego dowiesz się o nowych postach, ale również krótkich newsach

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIE ZAINTERESOWAĆ: