fbpx

Zegarki ceramiczne, ciekawa propozycja czy badziew?

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zegarkom ceramicznym, ponieważ sam  BYŁEM posiadaczem takiego czasomierza. Nie bez przyczyny napisałem „byłem”, ale to Ci opiszę kilka linijek niżej. Model, który widzisz na zdjęciu głównym to zegarek męski Emporio Armani Ceramic Chrono AR1451. Osobiście nie polecam, ale to też pozwolę sobie zostawić na później. Zacznijmy zatem może od samego przedstawienia materiału jakim jest ceramika, z której wykonane są niektóre zegarki.

Proces powstania ceramiki

Teraz troszkę Wikipedii, aby przedstawić Ci obraz wytwórczy tego materiału. ZNC bawi i uczy. Klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu (jednokrotnym lub wielokrotnym). Proces wypalania odbywa się w piecach: tunelowychkomorowych (ceramika budowlana, sanitarna itp.) oraz w piecach grafitowych i innych, często o kontrolowanej atmosferze wypalania (ceramika specjalna). Temperatura wypalania mieści się w zakresie od 900 °C (ceramika budowlana) do 2000 °C (ceramika węglikowa). W wysokich temperaturach zachodzi zjawisko spiekania, w wyniku którego otrzymuje się czerep o pożądanej gęstości, znacznie mniejszej od gęstości surowca, ze względu na usunięcie wody podczas obróbki termicznej. Niektóre wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem. Mówiąc łopatologicznie, ceramika jest takim materiałem, który jest twardy, ale kruchy, czyli nie jest odporny na uderzenia. Jest to podobna sytuacja jak z szkiełkiem szafirowym. Jest odporne, ale jak już się zbije, to rozpryskuje się na czynniki pierwsze.

Dlaczego osobiście nie polecam zegarków ceramicznych?

Czekałeś zapewne na tę część mojego wpisu jak na kłótnie znajomej Ci pary podczas grupowej imprezy. Masz już zapewne popcorn, gorącą herbatkę i czytasz to z zaciekawieniem. Nie będę trzymał Cię dłużej w niepewności. Osobiście nie polecam tego rodzaju zegarków z prostego powodu. Są kompletnie nietrwałe. W pierwszy nagłówku użyłem sformułowania BYŁEM posiadaczem tego modelu, bo już go nie mam. Dostałem tego Armaniego na urodziny. Design samego sikora – petarda. Naprawdę, bardzo elegancki zegarek. W wystroju zbytnio nie miałem do czego się doczepić. Natomiast pierwszy problem pojawił się w momencie skrócenia bransolety. U mnie w Łodzi, tylko jeden zegarmistrz podjął się skrócenia ceramicznej bransolety. Kolejna rzecz, delikatnie uderzyłem niefortunnie zegarkiem o ścianę. Bransoleta rozprysnęła się na czynniki pierwsze, natomiast serce zegarka – koperta nie ucierpiała, więc ją wymieniłem. 200 zł portfel lżejszy. Miesiąc później dokładnie ta sama sytuacja natomiast wtedy już tak kolorowo z kopertą nie było i zegarek co najwyżej nadawał się do śmieci. Nacieszyłem się prezentem około pół roku. Oczywiście powiesz, że mogłem uważać, natomiast kto celowo wali zegarkiem w ścianę, czy blat stołu?

Podsumowując, ceramiczne zegarki mają do siebie to, że mimo swojego ciekawego wyglądu nie odzwierciedlą tego w praktyczności czasomierza. Celowo nie rozwaliłem swojego Armaniego, wręcz bym powiedział, że po pierwszym uszkodzeniu zegarka dbałem o niego 2x bardziej.

Dzięki za uwagę. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny – proszę, podziel się nim z innymi, udostępnij, prześlij znajomemu.

Zapraszam Cię również na swój instagram @zegarek_na_czas z którego dowiesz się o nowych postach, ale również krótkich newsach

Źródło: https://tiny.pl/7733k

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIE ZAINTERESOWAĆ:

Wydłuż żywotność swojego zegarka

Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie masz wpływu na żywotność swojego zegarka, to byłeś w błędzie. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Otóż zegarek jest przedmiotem, który przy odpowiednim użytkowaniu znacznie wydłuży swoją prace.

Przeczytaj więcej »