fbpx
zegarki typu diver blog

Zegarki typu Diver

W poniższym artykule przybliżę Ci temat co tak naprawdę kryje się pod nazwą Diver, historię pierwszego Divera oraz wymogi jakie czasomierz musi spełnić aby został on tak nazwany.

W branży zegarkowej bardzo popularne są zegarki Diver. Zostały one zaprojektowane z myślą o nurkach, którzy przemierzają świat podwodny wzdłuż i wszerz. Pytanie teraz jest takie, czy jeżeli widzisz u kogoś na nadgarstku klasycznego Divera, to musi oznaczać, że jest nurkiem? No nie do końca. Dzisiejsze modele czasomierzy opisywanego stylu są stworzone z bardzo ciekawym designie, który nada się na praktycznie każdą okazję, a przy tym jest bardzo solidny.

Historia zegarków Diver

Rolex Oyster

Pierwszym zegarkiem, który został okrzyknięty modelem Diver był nie kto inny niż dobrze wszystkim znany Rolex. W 1926 roku został wypuszczony model Rolex Oyster. Był on pierwszym wodoszczelnym zegarkiem na świecie. W 1927 roku brytyjska pływaczka, Mercedes Gleitze, przetestowała dosadnie model Oyster, albowiem przepłynęła z opisywanym czasomierzem kanał La Manche. Był to niewątpliwie rzetelny test dla renomowanej marki, który oczywiście został zaliczony. Mimo, iż w czasach teraźniejszych słysząc słowo „Diver” większości z nas na równi stawiamy markę Seiko, to nie byli oni pierwsi. Niemniej po wypuszczeniu przez wiele szwajcarskich marek zegarków wodoszczelnych takich jak Omega czy Breitling, przyszedł czas na czołowego Japończyka, czyli Seiko. W 1965 roku został wydany model Seiko 62MAS, co zaowocowało w dalszym rozwoju japońskiej firmy z czasomierzami

Wymogi zegarków Diver

Do zaklasyfikowania poszczególny model do zegarka typu Diver, produkt musi spełnić szereg wymogów. Jest to oczywiście zgodne ze standardem ISO 6425. Sikor musi posiadać następujące funkcje:

100m wodoszczelności 

– Jednokierunkowy bezel z 5 minutową podziałką i z punktem 0;

– Czytelność wskazówek w ciemnych warunakch na głębokości 25 cm

– Sprawdzone działanie zegarka pod wodą, czyli sekundnik, który odmierza czas;

– Odporność na wstrząsy, namagnesowanie, czynniki chemiczne;

– Przy zegarkach kwarcowych „End Of Life” czyli wskaźnik, że bateria wymaga wymiany.

Czynnik chemiczny sprawdzany jest poprzez zanurzenie zegarka na 24h w chlorku sodu. Po tym czasie sprawdza się czy czasomierz nie zardzewiał. Ponadto przyszły Diver poddawany jest testowi wytrzymałości. Bransoleta na każdy z teleskopów ma nacisk 200N w przeciwnych kierunkach.

 

Podsumowując, Divery to zegarki bardzo wytrzymałe, funkcjonalne i poddane szeregom testów. Prócz tego są w bardzo przyjemnym dla oka designie.  Nie można jasno określić w jakim przedziale cenowym są Divery, albowiem jednej marki może kosztować 500 zł, zaś Rolex potrafi nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Dzięki za uwagę. Mam nadzieję, że Ci się podobało. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny – proszę, podziel się nim z innymi, udostępnij, prześlij znajomemu.

Zapraszam Cię również na swój instagram @zegarek_na_czas z którego dowiesz się o nowych postach, ale również krótkich newsach.

 

Źródło:

https://tiny.pl/tznc4
https://tiny.pl/tznc2

https://tiny.pl/tznc8

https://tiny.pl/tzncs

https://tiny.pl/tzncb

INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIE ZACIEKAWIĆ

Wydłuż żywotność swojego zegarka

Jeżeli do tej pory myślałeś, że nie masz wpływu na żywotność swojego zegarka, to byłeś w błędzie. Świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie „Jak dbasz, tak masz”. Otóż zegarek jest przedmiotem, który przy odpowiednim użytkowaniu znacznie wydłuży swoją prace.

Read More »